Българските градинари в Унгария почитат Св. Трифон

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В Унгария всеки свързва България със земеделието и градинарството. Години наред именно българите са произвеждали най-добрите зеленчуци, при това на огромни площи около Будапеща.

Архимандрит Атанасий, протосингел на Западна и Средноевропейска митрополия: Показват тук методи, които не са били познати. Българският градинар е бил изключително тачен. Те принасят тук българския домат и начина, по който те са отглеждали зеленчуци за самите себе си.
Симеон Варга, застъпник на българската общност в унгарския парламент: Когато са пристигнали, моят дядо и моята баба след Първата световна война, те се занимават със земеделие и тогава разцъфтява в унгарската държава земеделието. В девети район, близо тук, до нашия културен дом, се намират и централните хали, където са продавали българските градинари своите стоки. Техните земи са били до река Дунав.

В началото на 20. век именно българските емигранти решават да построят български храм тук и вземат решение всеки да дари по една златна пара. Църквата носи името на светите братя Кирил и Методий.Техният празник също е високо почитан от сънародниците ни зад граница.

Архимандрит Атанасий, протосингел на Западна и Средноевропейска митрополия: Св. Трифон е вторият празник на българската църковна община тук, в Будапеща, на който е устроен и малък параклис.

Трифон Зарезан е повече от празник за българските градинари и лозари от Будапеща. Светецът е техен покровител. Западно и средноевропейският митрополит Антоний и митрополитът на Австрия – Арсений благословиха сънародниците ни в Унгария и се обърнаха с молба към небесния закрилник да прогони всички вредители от земите им.

Огнян Кожухаров, представител на българската общност в Будапеща: Практически на Трифоновден започва стопанската година и на Димитровден я затваряме. Наистина това е първият случай, когато се събира цялата общност и пак става голяма традиция.

Зарязването на лозята е неизменна част от празника.

Розалин Петков, представител на българската общност в Унгария: Аз съм шофьор в градския транспорт, но имам лозе от 2 дка, тук в едно градче на 25 км. Както е така трябва да останат две пъпки минимум, може и три. Повече не трябва, защото ако останат повече, не може да се храни...

За Петър Байчев денят на свети Трифон е най-важният. Българинът е роден в Унгария преди 76 години. Днес е сред малкото останали градинари. На площ от 4 дка отглежда цветя и зеленчуци.

Петър Байчев, български градинар в Будапеща: Голям празник – преди 40-50 години тази площ беше пълна с градинари. Ама сега много малко има вече има градинари, които с това се занимават. Младите не искат в градина да работят, защото тежко нещо е това, да се продава и запълва градината.
Огнян Кожухаров, представител на българската общност в Будапеща: В момента градинари има само за показ тук там, защото младото поколение вече не се занимава с градинарство.

Въпреки че градинарите днес са малко, българите в Унгария поддържат традициите живи.

Западно и средноевропейски митрополит Антоний: Щастливи сме, че на днешния ден, когато честваме празника на Св. Трифон тук в Унгария, виждаме много българи от различни поколения, които са тук и са сред нас и нека да съхранят своята дълбока вяра и традициите, за да могат тези хубави празници да ги преподаваме на нашите деца и да не бъдат измествани от нови празници, които не са съществени за нашия български народ.

Празникът за Трифон Зарезан продължи в българския културен дом в Унгария - с народна музика и курбан за здраве, берекет и плодородна година.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад