Да има ли забрана за пластмасовите прибори и опаковки

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Евгения Ташева е удовлетворена от намеренията на ЕК, тъй като според нея замърсяването с пластмасови отпадъци на околната среда е прекомерно. Тя смята, че българските институции и българският бизнес трябва да приеме този факт и да започнат да се променят. А сигналите от Брюксел са сигнали за промяна на поведението на потребителите.

Според Антон Пейчев това показва, че е дошъл моментът, в който самосъзнанието и културата на гражданите, както дори разделното събиране не са достатъчни, за да не се допуска замърсяването и затова е необходимо ограничаването на определени продукти. Експертът е на мнение, че и сега голяма част от отпадъчните пластмасови продукти са рециклируеми и ако бъдат подходящо събирани, биха могли да бъдат превърнати отново в суровина за индустрията.

Стоил Лилков смята, че сигналът от Брюксел не е друго освен едно политически акт, който няма нищо общо с екологията. На практика, всички пластмасови продукти, които ЕК иска да забрани, са 100% рециклируеми и на този етап няма алтернатива като суровина, която да бъде техен заместител и то по-екологичен. Например, картонените чаши, които също имат полиетиленов филм, т. е. те са двукомпонентни и рециклирането им е много по-трудно.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад