Фестивалът на българската драматургия

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Форумът за театрални продукции, създадени по българска драматургия, който се провежда за трети път, е посветен на творчеството на Йордан Радичков. Затова е под надслов "Януари" по едноименната пиеса на Радичков.

Актрисата Елена Петрова има активно участие във фестивала с много роли в постановките по българската драматургия. Тя сподели, че ролите в такива постановки започват още от 90-те години. Започват с ролята на Катерина в "Железният светилник " на Димитър Талев.

"И до ден днешен безкрайно много обичам на произнасям на сцената текст по български автори. Великолепно е, не трябва да се забравя. Именно този фестивал е нещото, което трябва да провокира зрителите отново да чуят красивия, хубав, български, автентичен тест, който има нашата литература, който са писали нашите писатели."

Режисьорът Бойко Илиев обяви, че по време на фестивала ще бъдат представени 12-13 спектакъла. Екипът е събрал и се опитал да възстанови някои спектакли. Освен това акценти в програмата са "Часът на синята мъгла" на Яворов и "Антихрист" по Емилиян Станев.

"Отбелязвам го като акцент, не че е мой спектакъл. Просто наистина "Антихрист" по Емилиян Станев е отдавнашна моя мечта и успяхме преди два месеца да го представим на българската публика... Продължаваме и с "Поручик Бенц" на Димитър Димов и разбера се, много се радвам, че много актьори... разбира се , и Доротея Тончева със Стефан Цанев присъстват... Да, най-новия ѝ /спектакъл/ - "Цигуларката на Бога" успяхме да привлечем, наистина впечатляващ текст на Стефан Цанев. Със Здрава Каменова "Дом за овце" и "Сънища" - един също интересен спектакъл - копродукция с Берлин..."

Бойко Илиев обяви и спектаклите по нови драматургични текстове на български автори, застъпени в програмата на фестивала.

Актьорът Любомир Ковачев направи сравнение между възможностите в театралния живот у нас и във Франция, където е е завършил актьорско майсторство и работил като актьор. Той обясни, че във Франция актьорите участват повече в независими проекти. За такива проекти се отпускат пари и хората имат по-голяма свобода, доката в българия актьорът е свикнал да разчита на държавата и да чувства принадлежност към трупа, към театър.

"Има интермитантството във Франция. Когато направиш определени часове, получаваш субсидии от държавата. но ти имаш мотивацията, .за да ги направиш тези часове. Там за цялата година трябва да направиш 530 часа и тогава получаваш едно интермитантство. Саркози се опитваше и сега се опитваха да го премахнат, но това няма как да стане. Така се развива една по-голяма конкуренция."
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад