Интереси и съседи - гръцкият външен министър Никос Кодзиас

Предаване: Панорама, 03.06.2016

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Интервю с гръцкия министър на външните работи Никос Кодзиас за "Панорама"

БНТ: Г-н министър, в тежките години на кризата кой се оказа най-добрият съюзник на Гърция в крайна сметка – ЕС, Русия, съседите, САЩ?

Никос Кодзиас: Мисля, че най-добрият ни съюзник се оказаха прогресивните хора от всички тези места, които защитават по-различни политики и разбират, че политиката на ограничения пречи на икономиката, а не я развива.

БНТ: Да, но поканихте именно руския президент Владимир Путин да седне на трона на византийския император по време на посещението му в Света гора. Знак за какво е?

Никос Кодзиас: Който е поканен официално в Света гора сяда на този трон. Всички официални лица сядат на него.

БНТ: Т.е. не е станало нещо изключително?

Никос Кодзиас: Не, не е първият път, няма и да е последният. Посещението на Путин премина при огромен медиен интерес, първо защото става въпрос за Путин и второ, защото Православието, особено в този период от историята на Русия – играе голяма роля.

БНТ: По време  на посещението се обсъждаха намерения за нови съвместни енергийни проекти. Смятате ли, че ще получите европейска подкрепа, за да ги реализирате?

Никос Кодзиас: Не мисля, че бе лесен проектът, по който Русия работеше с Турция или по-рано с България. Това, с което ние днес разполагаме, е, че завършваме Трансатлантическия газопровод, който пренася газ основно от Азербайджан и също вертикалния коридор – връзката между България и Гърция, а впоследствие и Румъния, Сърбия и Централна Европа. Там газът ще дойде от много държави. Имаме газ и от източното Средиземноморие, Eгипет, Израел, вероятно и Кипър, от Азербайджан, от кюрдските райони в Ирак, и може би има вероятност да дойде газ от Иран. Смятаме, че ще дойдат доставки от САЩ. Всичкият този газ няма да може да бъде транспортиран единствено чрез трансатлантическия газопровод и затова предполагам, че ще бъде изграден център за природен газ в Александруполис. И тук искам да кажа, че с България имаме изключителни връзки. Смятам, че това е държавата, с която имаме най-добри отношения от всички в региона.

БНТ: Има теми, които в момента ни налага геополитическата обстановка - като мигрантите, например. В последно време българските власти връщат често мигранти към Гърция, станали жертва на трафикантите. Какви трябва да бъдат общите ни действия?

Никос Кодзиас: Малки и ограничени са тези случаи, които решаваме успешно с помощта на полицията. Важното сега е как ще се прилага и как да не бъде отменено споразумението ЕС-Турция. Защото разбирате, че не зависи само от България или от Гърция, но и от това как ще се отзоват други държави от ЕС по отношение на турските визи да речем.

БНТ: Оптимист ли сте, че това споразумение ще издържи и ще бъде спазвано?

Никос Кодзиас: От позицията, на която съм, избягвам да бъда оптимист или песимист - просто гледам това, което трябва да направя, за да можем да достигнем до добър финал. Дъблинското споразумение обезателно трябва да бъде преразгледано - в това вярват вече много държави от ЕС, споразумението с Турция от друга страна трябва да бъде спазвано и от двете страни – Турция има части от споразумението, които трябва да изпълни, но и Европа трябва да разбере, че ако иска това споразумение да заработи – ще трябва да се отзове и по въпроса за икономическата помощ за бежанците в Турция, и по отношение на визите.

БНТ: Кой сега е най-големият проблем пред гръцкото правителство - проблемът с дълга или проблемът с бежанците?

Никос Кодзиас: Фактът, че двата проблема ни се стовариха по едно и също време, е всъщност най-тежкият проблем. Не е лесно да избереш. Започнахме с икономическите проблеми в страната и в една изключително трудна финансова ситуация се озовахме и с вълна от  бежанци. Като министър съм направил анализ, че Гърция, както и съседните държави се намират в един триъгълник на несигурността. На върха му е Украйна, в долния ляв ъгъл е Либия, надясно – Близкият Изток. Заплахата се състои в това да не поемем вълните на напрежение, които излъчват кризите там. Бежанската криза беше предизвикана от войни, в които ние не сме участвали - нито България, нито Гърция, и сега сме пред опасността да платим за един проблем, който не сме създали.

БНТ: И като стана въпрос за плащане на сметки - стигаме до мерките към Гърция от страна на кредиторите, строги мерки.

Никос Кодзиас: Не просто строги – много от тях ни се налагат, без да са предварително посочени.

БНТ: Да кажем обаче, че вие приложите всичко, без да взимате под внимание общественото недоволство, а то е голямо, защото част от хората твърдят, че не са гласували за това.

Никос Кодзиас: Гласували са. Ние им го казахме преди да ни преизберат на вторите предсрочни избори...

БНТ: На мен ми е по-интересно. Вие вярвате ли все пак, че тези мерки ще сработят?

Никос Кодзиас: Тези мерки ние трябва да изпълним бързо, за да имаме време и въздух да изпълним паралелната си програма - това е специална програма за най-бедните слоеве от населението - тези, които понасят най-тежко кризата - безработните, загубилите домовете си, тези, които не могат да си подсигурят елементарни неща за ежедневието, но и паралелно с това да започнем да разработваме паралелна превантивна програма за развитие на държавата. Основното ни различие с кредиторите е, че те вярват, че трябва да ни удушат, за да платим дълга си, а ние вярваме, че държавата има нужда от въздух, за да влезе отново в линията на инвестициите и развитието.

БНТ: Обаче увеличавате ДДС–то в Гърция. Това част от плана за съживяване на икономиката ли е?

Никос Кодзиас: Увеличението на ДДС и ДДС за островите не е най-добрата мярка, но е мярка, която налагат кредиторите. В едно споразумение винаги правиш компромиси и като правиш компромиси, не всичко е такова, каквото го искаш, но и не всичко е враждебно.

БНТ: Как това ще се отрази на туризма?

Никос Кодзиас: През първата година от управлението ни имахме 24 млн. туристи, а тази година чакаме над 26 млн. Идват двойно повече хора, отколкото е населението на страната ни.

БНТ: С риск да наруша оптимистичния тон ще добавя, че туристите ви сигурно щяха да са повече, ако не бяха блокадите на земеделците ви!

Никос Кодзиас: Няма вече проблем с тези блокади. Въпросът е, че ние искахме да постигнем всичко по пътя на диалога, а не с насилие. И тук искам да благодаря на всички българи, които ни обичат, идват в родината ми, избират ни за своята почивка и така първо се опознаваме повече и ставаме по-близки, и второ те помагат на гръцката икономика. Искам да им кажа, че са добре дошли и обичани в Гърция!

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад