Кой ще стопанисва Стобските пирамиди?

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве
Всяка година Стобските примиди се посещават от около 13 000 туристи. Според общински съветници в Кочериново обаче не се полагат необходимите грижи за поддръжка на забележителностите. А приходите от туристите са в пъти по-малко от разходите за заплати на служителите, които се грижат за обекта.

Слави Христов, общински съветник Кочериново: Това е национален обект, който изисква поддръжка, добра организация, качествена услуга и много други неща. Казвал съм много пъти туризмът не е само късане на билетчета. Туризмът е отговорност, общината няма необходимите средства, за да поддържа тази дейност.

За да се стигне до Стобските пирамиди, има изградени две еко пътеки, едната от които е пригодена за хора с увреждания. Според туристите обаче е необходимо теренът до забележителностите да се обезопаси, а местата за отдих да се поддържат по-добре.

Валери Благоев: Нагоре има няколко много стръмни места, които са много хубаво, но няма никаква ограда, няма за какво да се хванеш.
Инеса: Да направят може би по-лесни пътеки за инвалиди, за хора, които нямат възможност да се качат до горе.
БНТ: Това е екопътеката за хора с увреждания. Добре ли изглежда според вас, достъпна ли е?
Инеса: Не, не, защото хората с увреждания няма да се качат горе. И даже по тази пътека, ако се качат горе, то нищо не се вижда.
Хава Дунгьова: Долу, където е мястото, за инвалиди не е изобщо, не става, много камъни. Тези хора как ще се придвижват не знам.
Вяра Минова: Вода не може да се купи, няма нормални тоалетни. В смисъл в такова състояние трябва да се подобряват нещата. То няма и много туристи, трябва да намериш тази забележителност в интернет, никъде няма реклама, никъде не се рекламират. Ние случайно попаднахме.
Катерина Шандер: Интересното е, че бях от другата страна и пише трябва да спазвате чистота. Ние търсихме, къде да изхвърляме боклука, но няма кошчета, където можем да изхвърлим боклука.
Хава Дунгьова: Направи ми впечатление, че пътят е много лош до тука, даже нямаше асфалт поставен. Аз втори път няма да се върна.

Робин е Франция и за първи път посещава Стобските пирамиди. Казва, че е впечатлен от красотата на природата.

Робин: Трябва да остане естествено, да не се поставят много неща, има места за сядане, когато искаме да седнем, когато искаме да вървим.

Жителите на село Стоб са раздвоени в позицията си дали обектът да бъде отдаден на концесия. Според някой може да бъдат увеличени цените за посещение на забележителностите. Според други пък инвеститорът ще го поддържа по-добре.

Димитър Христов: Аз мисля, че не е правилно, защото ще се вдигнат цените и ще намалеят туристите, затова не е редно. Трябва да се оправи едно друго, пътя да се оправи. Едно време се говореше до горе, където е поляната този пътя да се асфалтира, булдозери. Направи се пътя, разшири се, но не се асфалтира, колите да ходя до горе, на половината път.
Любен Николов: По-правилно ще е, защото по-лесно стопанисва от даден човек, който има заинтересованост. Имаше една направена трапезария, която е към черквата може би, една бариера и това е. Нищо - те като идват тука, няма хотел.

От Общината в Кочериново признаха, че не стопанисват добре туристическия обект и че за него не се полагат необходимите грижи.

Иван Минков, кмет на община Кочерново: Ако не се появи такъв стопанин, примерно казано дава 60 хил. лева на година и стопанисва цялата екопътека - какво по-хубаво от това. А сега общината стопанисва цялата пътека, което е абсурдно. Туристическа дейност субсидираме.

На сесия на общинския съвет бе взето решение за сега забележителностите да не се отдават на концесия, но да се извърши проверка, какво е направено до момента и колко средства са инвестирани.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад