Културните събития на "Лято 2018"

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Елена Розберг сподели впечатленията си от летните музикални фестивали в Пловдив, Бургас, Варна.

"Златното, класическото, т.нар. стара всъщност е жизнено и адекватно, като Глен Хюс, например... Изобщо музиката си намира начини да не бъде стара и леко пастелна дама в ъгъла. Тя е супер жизнена и яка. Жал ми е, че някои събития падат в България, защото няма достатъчно публика. Не смятам, че промоутърите са виновни за това. Всичко е много комплексно, не знам точно причината, но от афиш паднаха много приятни имена", обобщи музикалната журналистика.

Доц. Ефтимов припомни практиката на световните издателства през летния сезон - "в началото на лятото те излизат с нови кримки и то от доказани имена". Това са четивата за плажа.

"В края на пролетта и в самото началото на лятото на книжния ни пазар излязоха няколко заглавия, които хем са сериозни, хем не можеха да разчитат на лятна реклама и да се шуми около тях - "Подземната железница" на Колсън Уайтхед и първия роман на Дейвид Мичъл - автора на "Облакът Атлас". Първият, написан от него роман, излезе на български език като трета негова книга", отбеляза литературоведът.

Той открои и две заглавия на класици - "Докато лежах и умирах" на Уилям Фокнър и сборника на Хосе Луис Борхес.

За арх. Анета Василева, палежите на сгради, "включително запалените Царските конюшни и съборената сладкарница "Фея" са показателни за нашето отношение към историята, към миналото и способността ни доколко можем чрез средствата на съвременното опазване да реагираме на подобни явления".

"Моето мнение е, че нито табелките, нито статута на културна ценност са някакъв вълшебен щит, който пази така, че нито прашинка от хоросана на фасадите на сградите да падне. Ембелматичен пример за това е сградата на Захарна фабрика", каза тя.

Според нея ефективното опазване на паметниците на култура е свързано с изграждането на обществено съзнание за ценността на сградите.

Ще се превърне ли сградата на първото българско кино "Модерен театър" в търговски център? С коментар по този казус проф. Александър Грозев започна обзора си за киносъбитията от вече отиващото си лято.

Преди три години си позволих да се обърна към филмовата общност и към българската културна общественост да погледне към едно кино в центъра на София, което е знаково. От тогава минаха доста месеци, никой не обърна внимание, което е нехайно отношение. Мисля, че това трябва да е следващото предложение за пожар, макар че идва зима и снегът като падне и стопи киното ще се саморазруши. Тогава ще изникне една хубава сграда, в която ще има магазини, реагира остро кинокритикът.


Какво каза още гостите в студиото на предаването вижте във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад