Пенсионни капани - (не)очаквани промени. Коментар на експертите

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш министър на труда и социалната политика, обясни, че моделът има следната философия - получаваш пенсия в зависимост от осигуровките, които си правил. Колкото повече години си правил по-големи осигуровки, толкова по-голяма пенсия получаваш. Той заяви, че новата формула не ощетява хората.



Георги Вулджев, Експертен клуб за икономика и политика, посочи, че причината да се приемат промени е, че на фундаментално ниво в първия стълб няма пари. Проблемът е, че системата е фалирала в момента. "Настоящата система в дългосрочен план е обречена. Тя е фалирала. Г-н Нейков каза, че в първия стълб зависи колко си внесъл от осигуровки, но това не е така. В първия стълб няма пряка връзка между това колко си внесъл и колко ще изнесеш след това под формата на пенсия. Такава пряка зависимост има в другата система - във втория стълб", поясни Вулджев, но открои, че това са две различни системи, които функционират по различен начин. Той подчерта, че дефицитът, за който говорим, е близо 4 млрд. лева. Той се е удвоил през последното десетилетие и занапред няма да става по-малък, а ще се увеличава.

По думите на Иван Нейков преди 20 години, когато стартира пенсионният модел, са предвидени три различни възможности за хората. Едната от тях е солидарният стълб. Втората е универсалният капиталов, където парите се вливат в лични сметки на хората. Третият стълб е доброволно осигуряване на всеки един човек. Трите стълба дават възможност човек да запази стандарта си на живот, след като излезе в пенсия. Нейков поясни, че това все още не се вижда, тъй като хората, осигуряващи се по втория и третия стълб, все още не получават пенсия.

Георги Вулджев репликира Иван Нейков, като подчерта, че хората имат възможност да избират единствено третия стълб. По първия и втория всеки е задължен да внася пари, независимо дали функционират или не. Истински избор би било, ако се даде възможност на хората да преценят сами къде и как да се осигуряват.

Иван Нейков: Още нещо има какво да научи младата генерация и това е, че осигурителният модел на България не е само пенсии. А това, че срещу осигуровките, които човек си плаща, се покриват 9 осигурителни реска. Всеки един от нас се е родил с този осигурителен риск. Майка му е получавала майчинство от Осигурителния институт. Това е солидарността на системата. Няма цивилизовано общество, където да няма солидарност.
Георги Вулджев: Проблемът е, че с тази солидарност, този евфемизъм, който се използва, се прикрива фактът, че няма справедливост. Сега хората се оплакват, че са им много ниски пенсиите, че не отговарят на това колко са внасяли. Други пък получават повече, отколкото са внесли в системата. Няма как солидарен модел да е социален. Солидарността в това се изразява - взимаш от едни повече и даваш на други повече, отколкото са изработили.

Вулджев обясни, че "дългосрочната доходност е изключително ниска. Фактът, че за толкова дълъг период от време - едни 13 години, е толкова ниска доходността, това е сериозен проблем - и то във втория стълб". Хубавото е, че вторият стълб е финансово стабилен, за разлика от държавния. Той коментира, че проблемът с доходността се дължи на няколко фактора, като основният проблем е липсата на конкуренция във втория стълб на системата и необходимостта там да се проведе регулаторна реформа.

В заключение Иван Нейков подчерта, че не съществува заплаха хората да не получават пенсиите си. Той беше категоричен, че системата е направена така, че ако парите в НОИ не стигат, те ще бъдат допълвани с пари от бюджета. Лошото е, че цената на тази стабилност са ниските пенсии.



Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад