Реакции от Брюксел

Предаване: Панорама, 18.03.2016

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Силната мигрантска вълна показа колко крехко е единството в Европейския съюз. Част от държавите започнаха да се спасяват поотделно под натиска на гражданите, изплашени от безконтролното преминаване на тълпи мигранти през целия континент. Този страх от бежанците се дължи на дясната политика на социални ограничения, твърди председателят на ПЕС Сергей Станишев. Лидерите социалисти се събраха на координационна среща в Париж и отправиха своето послание.

Зигмар Габриел, лидер на германските социалдемократи: "Най-напред трябва да се каже на хората, че простите отговори обикновено са лъжливи. Мнозина искат да се върнат обратно във времената на националните държави. Това не дава перспектива на Европа. Губещи ще бъдат нашите деца и внуци. И второ - Европа отново се нуждае от повече сигурност, преди всичко в областта на труда и социалната сигурност, поради което искаме да изковем нов пакт за солидарност в Европа с инвестиции в работа, в социална сигурност, а също и във вътрешна сигурност."

Сергей Станишев, председател на ПЕС: "За да се противопоставим на националистите, на крайните популисти, за да спасим Европа, трябва да има лидерство отляво. Европейската левица, европейските социалисти заявяват политическата си воля и единство да предложим различен път за развитие на Европа, така че хората, които днес са несигурни, особено младите хора, да видят, че Европа се грижи за тях. Затова съм много доволен, че получих подкрепа, в това число и от президента на Франция Франсоа Оланд за инициативата на ПЕС за нов план за младите хора."

Социалистите искат още 20 млрд. евро за следващите 5 години за т.нар. "младежка гаранция". Другите приоритети са грижи за децата, за културата и за образованието.

Над 1 млн. мигранти влязоха в Германия през миналата година. Първоначалната еуфория на германците, изглежда, понамаля, а недоволните се обърнаха за утеха към националистическите партии. Председателят на Социалдемократическата партия Зигмар Габриел предупреди, че гласоподавателите не трябва да се поддават на радикалите.

Поставянето на националните интереси на първо място поотделно от всяка държава е слаба позиция, каза в Брюксел премиерът Бойко Борисов: "Аз много искам днес Европа да излезе много силна и много единна, защото всички тези, които много обичат да поставят националните интереси над всичко, поотделно ще са просто едни много слаби държавички. Благодарение на европейската солидарност, на общия пазар, на всички правила в ЕС, Европа е в това добро състояние, че от цял свят мигрантите искат да дойдат в Европа - не искат да ходят в Щатите, не искат в Русия, не искат в Китай, искат тук - в Европа да дойдат. Така че се надявам европейските лидери да покажат не само, че държат на националните интереси, за което нямам против, разбира се, но че общата солидарност в момента и здрава Европа само е изход от ситуацията. Много от колегите са притеснени, но аз съм оптимист. Просто ние в Европа по-бавно действаме, по-нерешително, но накрая винаги се взимат правилните решения."

Сега до правилното решение трябва да се стигне спешно. Въпросът е, че правилното за едни е неправилно за други.

Автор: Владислав Велев

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад