Религия и политика – анализ на Иван Костов

Предаване: Панорама, 05.02.2016

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Гост в "Панорама" беше доцентът, доктор, бивш премиер и шеф на "Център за анализи на рискове" към НБУ Иван Костов. Според него турският политически ислям е точно тази опасност, която ги е накарала преди повече от една година да започнат изследванията си върху това какви рискове носи ислямизацията на турското управление на Ердоган. Той смята, че опасността в мирния български ислям се крие в превръщането му в турски политически ислям или в политически ислям на радикални ислямисти. Костов разказа за анкета, проведена с участието на НБУ, в която 5% от мюсюлманите отговарят, че са готови заради исляма да пренебрегнат абсолютно всичко. "Това е радикализиране на големи мнозинства от хора, които са в състояние да извършат провокация като тази в Кьолн", каза той.

Последната конференция на мюсюлманското вероизповедание в България не е успокоила Костов. Той обясни, че последното събитие след нея е, че ВКС практически е отнел първоприемството на мюсюлманското вероизповедание върху 950 мюсюлмански вероизповедни общини. Това е основната клетка на мюсюлманската религия в България. Отнемането на първоприемството практически означава, че се възстановява техния вид на юридически лица, тяхната собственост, тяхната възможност да се занимават с религиозните си дела. Според Костов това е много тежък акт, който нанася удар на процеса на централизиция на българското мюсюлманско вероизповедание и е трябвало отавна да бъде нанесен. По негови думи българският ислям е запонал да се централизира от 2003 година насам с поправка в закон, която е дала възможност на мюсюлманското вероизповедание да не регистрира верските общини. Главният мюфтия е казал, че 45% от издръжката на мюсюлманското вероизповедание идва от Турция. Костов припомни как се е регистрирало сегашното ръководство в СГС, чиято регистрация беше отменена впоследствие от Апелативния съд.

"Трябва да се върнем към традицията", призова Костов. Той обясни, че традицията на българското вероизповедание не обслужва никой друг, тя е свързана с бита и със семейството и това е една изключително стабилна мирна, толерантна и коректна и неподдаваща се на екстремизация и на радикализация верска формация. Според него българската държава трябва да поеме ангажимента да наблюдава всички училища, които преподават религия, за да гарантира, че там няма да има чужди финансови средства, които не се контролират, както и че не се проповядват радикални форми на вяра.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад