За визитата на френския президент у нас

В предаването вижте:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве
Светослав Терзиев: Франция в сегашната обиколка на своя президент поставя главно един въпрос и това е за командированите работници от Източна Европа, които създават напрежение социално в страната и се очакват още по-големи проблеми от еснета нататък, когато ще започне обсъжането на Кодекса на труда, който е даден един чудовищен документ във Франция от 3000 страници, много труден за реформиране. Макрон ще се сблъска с голяма съпротива в своята страна. Той иска да отиде с някакъв актив и този актив може да бъде съгласието на Източна Европа да приеме неговите условия, тоест да изпраща по-малко работници там, защото те работят на по-ниски заплати с ниски осигуровки в своите държави и съответно са по-конкурентноспособни и взимат местата на френските работници. Това е един проблем, който те не крият, поставят го съвсем отровено и настояват Източна Европа да отстъпи. Защо трябва да отстъпи? Защото трябва да се промени директивата за командированите работници, която е от 1996 година и без съгласието на Източна Европа, а вече 11 държави са заявили, че са против промяна на директивата, няма да стане.
Тони Николов: Когато си говорим за тези командировани работници, това не означава липса но достъп до френския, немския или въобще заподноевропейския пазар. Става въпрос за една специфична дейност, която ти работиш някъде, но работиш по условията на собственото си законодателство, тоест с българска заплата работиш в Германия. Друг е въпросът дали е в интерес и на самия работник. Аз гредах статистиките във Франция. 280 000 работят така, като командировани. България изобщо не влиза. Президентът Макрон не идва с обвинение, да иска от премиера Борисов или от президента Радев, да каже: "Защо българи правят това". Българите са невинни в случая. Повче българи работят в Германия, но Германия, както виждаме, по обясними причини не повдига въпроса, иска да е в по-добри взаимоотношения с Източна Европа. Има разбирателство обаче между Меркел и Макрон. Сага дали ще получи подкрепа от България? Въпросът е деликатен, защото тази директива се пише от съответната председателстваща страна. В момента този "горещ картоф" е у естонците.

Синдикати и работодатели са с противоположни позиции по предлаганите от Европейската комисия и френския президент Макрон промени в директивата за командироването на работници в страни от ЕС. Измененията предвиждат равно възнаграждение за работешия в Париж например български работник и неговия френски колега, а осигурителните вноски да се внасят по законодателството на приемащата държава. Какво напрактика би означавало това за българските работници? Вижте в репортажа на Милена Кирова!

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад